14 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce odbyło się spotkanie burmistrza Adama Kowalczuka z rodzicami. Na spotkaniu zostały przedstawione propozycje zmian oświatowych w Sokółce.

1. Propozycja pierwsza zakłada utworzenie w budynku obecnego Gimnazjum nr 1 w Sokółce Szkoły Podstawowej nr 4 oraz zmianę rejonizacji szkół w Sokółce. Na przestrzeni kolejnych lat szkolnych nową szkołę tworzyliby uczniowie rekrutowani zgodnie z poniższym trzyletnim planem.

W roku szkolnym 2017/2018:
II i III klasy gimnazjalne;
dwie klasy I szkoły podstawowej – rekrutacja uczniów do tych klas odbyłaby się zgodnie z nową rejonizacją;
dwie klasy IV – dwa oddziały wybrane z obecnych klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce;
dwie klasy VII -  dwa oddziały wybrane z obecnych klas VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

W roku szkolnym 2018/2019:
III klasy gimnazjalne;
klasy szkoły podstawowej promowane w roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokółce;
dwie klasy IV – dwa oddziały wybrane z obecnych klas II Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce;
jedna klasa VII -  jeden oddział wybrany z obecnych klas V Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

W roku szkolnym 2018/2019:
klasy szkoły podstawowej promowane w roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokółce;
jedna klasa IV – jeden oddział wybrany z obecnych klas I Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce;
jedna klasa VII -  jeden oddział wybrany z obecnych klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Radę pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokółce będą tworzyć nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Sokółce.

2. Propozycja druga zakłada przyłączenie Gimnazjum nr 1 w Sokółce do Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce. W wyniku przyjęcia tej propozycji nie podlega zmianie rejonizacja szkół w Sokółce. Radę pedagogiczną będą tworzyć nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce i nauczyciele nowi, zatrudniani w miarę potrzeb organizacyjnych szkoły.

28 lutego 2017 roku o godzinie 1530 Rada Miejska w Sokółce przyjmie jedną z powyższych propozycji związanych z likwidacją gimnazjum.